![Luka_Holesek1]()
Mojstrski izpit je opravil leta 2004, v letošnjem poletju pa je razširil svoj frizerski salon Studio DeLuks, ki ga vodi že 7 let. Luka Holešek je ustvarjalec, ki se izraža skozi frizure. Pa naj bodo klasične ali zelo nenavadne. Je perfekcionist, ki ga striženje pomirja, in je oseba, ki v svojem poklicu neizmerno uživa. Ustvarjalno strast prenaša tudi na svojo ekipo, s katero napolnjuje prostor z energijo, ki jo začutiš takoj, ko vstopiš v salon. Z Luko smo se pogovarjali dober mesec po tem, ko se je vrnil s prestižne londonske frizerske akademije Vidal Sassoon, kjer se redno izobražuje.
Kako je bilo v Londonu?
»Vrhunsko. To je to. Na akademijo Vidal Sassoon pridejo frizerji z vsega sveta. Odpirajo ti glavo za nove ideje, ki jih kot frizer moraš imeti. Moraš znati prisluhniti človeku, ga prebrati, razumeti. Poskušaš ujeti človekov značaj in ga s tehniko striženja oblikovati v frizuro. To izobraževanje je zame investicija in navdih. Da mi ogromno energije in idej.«
Si bolj za stilsko klasiko ali bolj za nore, kreativne frizure?
»Oboje rad delam. Bolj pomembno je, da mi nekdo tako zaupa, da se mi povsem prepusti. In 90 % naših strank je prav takih. Zaupajo nam, ker imamo občutek za to, da ne pretiravamo v kreativnosti in modnih trendih. Nihče v naši ekipi ni vsiljiv s svojimi predlogi. Dobro je, da nam stranka pove, kakšno dolžino las si želi in se temu prilagodimo. Lahko pa nam ne pove ničesar in tudi to je vredu. Bistvo je dobra frizura za vsakogar, zato radi svetujemo, pogledamo stanje suhih in nato še mokrih las, kako je z vrtinci, ali se lasje mastijo ali so suhi, kako padejo, kakšna je smer rasti las, kako se vedejo itn. Svetujemo glede na obraz, postavo, na človeka kot celoto. Frizura zaokroži človeka in vsakomur se želimo znati približati.«
Kaj je cilj striženja?
»Da je stranka navdušena, ker ima potem doma – za vsakdan – s frizuro čim manj dela. Da si jo preprosto ureja in da pri tem las pravilno pade, frizura pa je videti super. To je cilj popolnega striženja. Pa da to dosežemo brez tanjšanja las, ker namreč topo striženje zmanjšuje cepljenje konic in omogoča neštrleč padec konic las. Vse omenjeno je mogoče zaradi geometrijskega striženja, ki ga je izumil – najbrž vsem poznano ime – Vidal Sassoon, ki je tudi ustanovitelj akademije, kjer se izobražujem.«
Je Vidal Sassoon tvoj vzornik?
»Zagotovo. Mislim, da je vzornik vsakega dobrega frizerja. Vidal Sassoon je v šestdesetih letih spremenil pojem frizure, s tem vplival na modo in pop kulturo. Navdihovala ga je arhitektura in z geometrijo je prenesel arhitekturo v frizuro ter uvedel geometrijsko striženje. Danes vse tehnike striženja temeljijo na geometriji, kar pomeni, da je las postrižen pod določenimi koti in tako lahko povečujemo ali odvzemamo volumen, prilagajamo linije obliki obraza, glave in celotnemu osebnostnemu slogu.«
To pomeni, da je vsak dober frizer tudi dober matematik?
»Ja, zagotovo moraš biti. Pa tudi splošna razgledanost je potrebna za vrhunskega frizerja.«
Zdaj že kar nekaj let ne delaš več sam. Kje je poglavitna razlika?
»Razlika je seveda v organizaciji. Poleg friziranja vodim salon, razporejam delo, urejam papirje. A to mi je v veselje, organizacijo sem imel vedno rad. Rad imam, da so stvari urejene in pod nadzorom.«
Ob 7. obletnici salona, ki jo ta praznuje septembra, ste razširili prostor in ekipo.
»Razširili smo salon, da povečamo kapaciteto, več je delovnih mest, večja je lahko ekipa. Ekipa je najpomembnejša stvar, brez nje ni salona, zato vlagamo v znanje vseh sodelavk. Vsak novinec pri nas izkusi 3-mesečni trening znanja, ki ga pridobivamo na londonski akademiji, da zagotovimo kakovost. In ko se novi sodelavec ali sodelavka pri nas uči, imajo njegove stranke polovično ceno za storitev. Tako imamo vsi nekaj od tega.«
Sam praviš, da pozitivna izkušnja posameznika ustvarja redne stranke. Teh je že toliko, da si precej zaseden.
»Ja, rezervacije za termine imam tudi za dva meseca vnaprej. Ampak se vedno potrudim, da vzamem vsakogar, ne glede na to, koliko dela imam. Želim ustreči vsakomur.«
Skoraj vsaka kolekcija Studia Deluks prejme kakšno pomembno nagrado. Kako nastane kolekcija?
»Hehe, ja, doslej je bilo res tako. Na en način je to kar odgovornost. Biti moraš vedno boljši. Kako nastane kolekcija? Najprej kot zgodba v moji glavi. Najprej si zamislim naslov kolekcije. Ta narekuje njen razvoj, ki ga gradim glede na svoje takratno razpoloženje, upoštevajoč tudi modne smernice. Naslov kolekcije mi služi kot koncept in potem pripovedujem zgodbo skozi frizure. A vedno hočem, da je vsaka frizura v kolekciji drugačna, da ima dinamiko, da je kolekcija svojevrstna, da kaže avtorski slog. Pri kolekciji izhajaš tudi iz samega sebe in jaz sem rokerska duša, kar se odraža tudi v vsaki dozdajšnji kolekciji.«
Kaj te navdihuje?
»Kaj pa vem … Striženje me pomirja … Drugače sem zelo energičen in striženje me pomirja – morda zato, ker se pri tem kar naprej nekaj spreminja, lahko sem kreativen … Hja, ideje pa … London me vedno navdihne. London kot mesto in akademija Sassoon. Potem pa to povezuješ s svojimi idejami. Spremljam tudi revijo Hair Dresser Journal iz Londona, katere redni naročnik smo, kjer lahko vidiš nove kolekcije, detajle smernic za moške in ženske frizure. Nisem pa tip, ki bi listal modne revije in imel svoje najljubše dizajnerje. Modo kreirajo ljudje na ulicah in ja, londonske ulice so zame navdih, s teh ulic prihajajo ideje, ki jih nato uresničujem s kombinacijo lastnega pridiha.«
Pa zasavske ulice?
»Je boljše, kot je bilo … Odkar bolje strižemo, ha ha ha ha …«
Kaj je zdaj, septembra 2015, med frizurami najbolj trendovsko?
»Nepovezane linije v sredinskih delih, kar je posledica več gibanja v frizuri. V primerjavi s preteklimi leti je prav tako prisotnega več uličnega sloga z manj ostrimi linijami in več mehkobe v konicah.«
Škarje imaš vedno ostre?
»Ja, ker sem serviser škarij. Edini uradni serviserji s pridobljenim mednarodnim certifikatom znanega angleškega brusilca smo.«
Pa tudi z Japonci sodeluješ …
»Škarje, ki jih uporabljamo, so japonske izdelave in jih tudi uvažamo. Imamo zastopstvo škarij in krtač za lase iz naravnih materialov za Slovenijo.«
Kaj pa striženje otrok? Menda jih najraje strižeš.
»O, ja, to je pa čudovito. To pa tako zelo, zelo rad delam … Ker se mi zdi, da če si vzameš čas za otroka in mu narediš bomba frizuro, je videti še stokrat bolje kot pri odraslih. Seveda poskušamo pohiteti, da otroci ne sedijo predolgo, ampak tudi pri striženju otrok zahtevamo natančnost. Otroke zamotimo s petjem, recimo, ali pa z izmišljotinami, kot so kačja slina za lase in s sodelavko Džosefino z brki, he he.”
Katero pa zapoješ?
»Saj jih je veliko, ampak … Cinca Marinca, pa take …«
Lahko v bližnji prihodnosti pričakujemo DeLuks Akademijo?
»V bistvu imam že registrirano, a najprej si želim narediti večjo ekipo.«
V Trbovljah bi torej lahko imeli vrhunsko frizersko akademijo?
»Ja, to je skrita želja. No, zdaj ni več skrita.«